تبلیغات
ღ*کودکیاری نیشابور*ღ - تغذیه و سلامت كودكان
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
 
ღ*کودکیاری نیشابور*ღ
آنچه هستی هدیه خداوند است به تو*وآنچه میشوی هدیه تو است به خداوند*پس بی نظیر باش!!!
 
 
یکشنبه 11 آبان 1393 :: نویسنده : shadi b

غذا های ناسالم برای کودک,تغذیه کودک

                                        
به طور مسلم، بزرگ ترین آرزوی هرمادر و پدری این است كه كودكانشان، هم از رشد طبیعی برخورداربوده و سالم و شاداب باشند و هم از گزند بیماری ها درامان بمانند.
این آرزویی كاملا طبیعی و منطقی است ؛ به ویژه آنكه كودكان ، گروهی از افراد جامعه را تشكیل می دهند

كه به دلایل زیر تغذیه آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است :

- چون كودكان در مرحله ی رشد سریع هستند، نیازهای تغذیه ای شان اهمیت خاصی دارد وهر نوع اختلالی كه درتغذیه ی آنان پیش آید، می تواند موجب وارد آمدن لطمات شدیدی به رشد آنان شود؛
-برخی از عوارضی كه به علت تغذیه ی غلط  در سلامت كودكان ایجاد می شود، چنانچه به سرعت درمان نگردد، جبران ناپذیر بوده و ممكن است تا آخر عمر گریبان گیر آنان باشد؛
- كودكان حساس تر و آسیب پذیرتر از بزرگسالان هستند و كمبود ها و اختلالات تغذیه ای موجب كاهش قدرت ایمنی آنان می شود، هم چنین آنها را رنجور، بیمار و ناتوان خواهد ساخت؛
-  كودكان درمرحله ی یادگیری سریع هستند و تغذیه ی ناكافی و  نامناسب می تواند قدرت یادگیری و حافظه ی آنان را تا حد قابل توجهی كاهش دهد و این امر می تواند، در آینده ، نیروی فعال جامعه را فلج كرده و خسارات عظیم و جبران ناپذیری به سلامت جامعه وارد سازد.
- بنابراین با توجه به اهمیت خاص سلامت كودكان و جایگاه مهمی كه این گروه درخانواده و جامعه دارند، لازم است به تغذیه و سلامت آنان توجه كافی مبذول شود.
- برای تشخیص این كه آیا تغذیه ی كودكانمان صحیح و مناسب است یا نه ،مهم ترین گام ، بررسی اثراتی است كه تغذیه روی سلامت آنان به جا می گذارد. با چندین معیار می توانیم به كفایت و تعادل تغذیه ی كودكان پی ببریم؛ این معیارها عبارت اند از:

- رشد؛
- وضعیت ظاهری و فیزیكی كودك؛
- قدرت یاد گیری ؛
- تحرك و شادابی ؛
- مقاومت در برابر بیماری ها .
                                       
   
چنانچه كودك ، لاغر و كم وزن باشد و وزن گیری منطبق با استاندارد انجام نشود، باید چاره ای موثر وعاجل اندیشید. درچنین مواردی یكی از مهم ترین اقدامات ، توجه به وضعیت تغذیه ای كودكان است. كمبودهای تغذیه ای به رشد كودكان لطمه زده و رشد آنان را دچاراختلال خواهد كرد .
بعضی ازافراد تصور می كنند، رشد قدی كودك، صرفا" یك عامل ژنتیك است و به طور كامل تحت تاثیر ارث قرار دارد. البته ارث، به طور مسلم در رشد قدی افراد موثر است؛ ولی دربسیاری از جوامع توانسته اند با تغذیه ی صحیح، كافی و متعادل و نیز ورزش مناسب و مداوم ، به رشد همگان كمك كرده و افزایش قابل توجهی در رشد قدی آنان ایجاد كنند . به طور كلی تغذیه ی كافی ، صحیح و متنوع در رشد كودكان تاثیر زیادی دارد.

دربین مواد مغذی ، عواملی كه تاثیر بیشتری در رشد دارند، عبارت اند از:

پروتئین - انرژی  - ویتامینA- ویتامینDو املاحی مانند: كلسیم ، فسفر، ید و روی .
چنانچه به منابع غذایی این عوامل توجه كنیم،  می بینیم دسترسی به آنها به طور كامل امكان پذیر و آسان است و با برنامه ریزی صحیح می توانیم دربرنامه ی غذایی روزانه ی  كودك، از این مواد به مقدار كافی استفاده كنیم .

مواد پروتئینی

این مواد دارای دو منبع حیوانی و گیاهی هستند.
منابع حیوانی پروتئین عبارت اند از : انواع گوشت قرمز، مانند: گوشت گوساله و گوسفند ، گوشت سفید مانند مرغ و ماهی، امعاء و احشا مانند جگر، دل و قلوه ، مغز، زبان ،  شیر و لبنیات و تخم مرغ .
منابع گیاهی پروتئین عبارت اند از: حبوبات ، غلات و مغزها. لازم به ذكر است كه منابع حیوانی پروتئینی دربدن كاربرد بهتری دارند و تقریبا" به طور كامل تری به مصرف رشد ، سازندگی ، ترمیم و تولید هورمون ها، آنزیم ها وآنتی بادی ها می رسند.
پروتئین های گیاهی از نظراسید های آمینه ی اساسی ، كامل نیستند، بنابراین  كاربرد ضعیف تری دربدن دارند؛ ولی چنانچه مخلوطی از دو نوع پروتئین گیاهی به طور مثال مخلوطی از «غلات وحبوبات» مثل عدس پلو یا  « حبوبات و مغزها» مثل خوردن چند عدد گردو پس از یك غذای حاوی حبوبات ویا « غلات و مغزها» مثل شیرینی های گردویی ، بادامی یا نان كنجدی مصرف شوند، دراین صورت ، اسیدهای آمینه یك دیگر را كامل كرده و كاربرد تغذیه ای آن ها در بدن بالا می رود و به طور كامل تری به مصرف می رسند.
البته كودكان و نوجوانان كه درحال رشد هستند و نیاز به پروتئین بیشتری دارند، باید مقدار بیشتری پروتئین حیوانی در برنامه ی غذایی روزانه ی خود بگنجانند.
                                               
انرژی

برای رشد و ساخته شدن سلول ها، نیاز به انرژی است ؛ برای تامین انرژی كودكان باید همزمان از مواد نشاسته ای مانند برنج ، نان، ذرت ، ماكارونی ، آرد ، گندم ، جو و چربی ها مانند كره و روغن های گیاهی وهمچنین مغزها از قبیل گردو، بادام ، پسته ، بادام زمینی ، بادام هندی ، فندق و تخمه استفاده كرد. میوه های شیرین نیز، ا زمنابع غنی انرژی محسوب می شوند.
توجه داشته باشید كه درمصرف مواد  انرژی زا هرگز نباید افراط كرد؛ زیرا موجب افزایش وزن وچاقی می شود.
وزن بدن ، معیار خوبی جهت تخمین كفایت یا كمبود مصرف مواد انرژی زا است، چنانچه وزن كودك كمتر از حد استاندارد باشد ، نشانه ی كمبود انرژی است و لذا باید مصرف مواد انرژی زا را افزایش داد.
اگر وزن ، بیش از حد استاندارد باشد نشان دهنده ازدیاد مصرف مواد انرژی زا است كه در این صورت باید مصرف كربوهیدرات ها وچربی ها را محدود كرد.

ویتامینA

این ویتامین تاثیر قابل توجهی در رشد دارد و چنانچه كودكان و نوجوانان دچار كمبود این ویتامین شوند، به رشد آنان لطمه وارد شده  و كوتاه قد باقی خواهند ماند.
ویتامینA در موادی مانند جگر، كره حیوانی ، زرده ی تخم مرغ ،  شیر و لبنیات پر چرب وجود دارد .بهتر است غذای كودكان كم اشتها را با این مواد تكمیل كنید.
منابع گیاهی ویتامینA  عبارت اند از:
سبزی هایی  كه دارای برگ سبز تیره ، زرد تیره و نارنجی هستند؛  مانند سبزیجات برگی ، هویج ، گوجه فرنگی و میوه هایی مانند طالبی ، زردآلو، شلیل و هلو.این مواد را بصورت تازه و كاملا شسته شده، در اختیار آنها بگذارید.

ویتامینD

ویتامینD از طریق تابش اشعه ی ماوراء بنفش نور خورشید به پوست ، در بدن تولید می شود. درتولید ویتامینD در بدن، این عوامل موثر اند:
الف – شدت تابش نور خورشید به پوست  ، ب – مدت زمان تابش ،ج – كیفیت تابش نورخورشید
 بنابراین سه مورد  باید نور خورشید بصورت ملایم ،  به مدت نیم ساعت در روز، به طور مستقیم ( نه از پشت شیشه)  به پوست كودك بتابد تا مقدار كافی ویتامینD در بدن تولید شود.

كلسیم و فسفر
 

كلسیم و فسفر املاحی هستند كه ماده ی اصلی استخوان ها را تشكیل می دهند. چنانچه دردوران رشد، كلسیم و فسفر به میزان كافی مصرف نشود، در رشد آنها اختلال ایجاد شده و روند رشد به خوبی و به طور كامل انجام نخواهد شد.
- بهترین منبع غذایی كلسیم و فسفر، شیر و لبنیات است ؛ البته این دو ماده ی معدنی در سبزی ها ، حبوبات و مقداری هم درغلات وجود دارند . برای جذب  بهتر كلسیم و فسفر، ویتامینDلازم است. بنابراین برای رشد واستخوان سازی ، علاوه بر كلسیم و فسفر، مقدار كافی ویتامینD نیز باید در بدن وجود داشته باشد.
- محیط اسیدی ، جذب كلسیم را افزایش می دهد ؛ بنابر این مصرف مواد حاوی كلسیم همراه با مواد حاوی ویتامینC ، موجب ارتقای جذب كلسیم غذا می شود.
- برعكس وجود اگزالات ( ماده ای كه دربعضی سبزی ها مانند اسفناج و كلم وجود دارد ) و نیز فیتات ( كه درغلات موجو د است ) از جذب كلسیم جلوگیری می كند.
شیر بهترین منبع كلسیم و فسفر است چون شیر دارای ویتامینD است ، نسبت كلسیم به فسفر در شیرمناسب است و لا كتوز ( قند شیر) به جذب كلسیم كمك می كند .
مصرف روزانه 2 لیوان شیر برای كودكان ضروری است .
________________________________________

ارتباط عاطفی همراه با غذا
                            
شیر مادر بهترین و كامل ترین غذا برای نوزادان و شیرخواران تا پایان ۲ سالگی است. به طوری كه تغذیه انحصاری با شیرمادر از بدو تولد تا پایان۶ ماهگی و سپس ادامه آن همراه با تغذیه تكمیلی تا ۲ سالگی منجر به رشد و تكامل كودك می شود.مزایای شیر مادر از جنبه های مختلفی قابل بررسی است جنبه هایی چون فواید مربوط به كودك و مادر، فواید اقتصادی، اجتماعی و ...

●مزایای مربوط به كودك:
در دوره های مختلف رشد و تكاملی كودك براساس نیاز شیرخوار تركیبات شیر مادر تغییراتی پیدا می كند. به عنوان مثال در روزهای اول پس از تولد كه بدن نوزاد هنوز سیستم ایمنی ضعیفی داشته و پادتن های لازم را جهت مبارزه با میكروب های بیرونی ندارد، در این دوران شیرمادر با شرایط كودك تطبیق پیدا كرده زرد رنگ و غلیظ تر است كه آغوز (كلستروم یا ماك) نامیده می شود كه اولین و بهترین واكسن برای حفاظت كودك بر ضد بیماری های عفونی است.
كاهش مرگ و میر نوزادان در اثر بیماری های اسهالی، كاهش ابتلا به پنومونی و عفونت های گوش میانی و عفونت های حاد تنفسی، كاهش ابتلا به آسم، آلرژی و اگزما، عدم نیاز به دادن آب و قند حتی در مكان های گرم و خشك، عدم پرخوری شیرخوار و چاق نشدن وی در نتیجه اختلاف در تركیب چربی شیر مادر، ماده ای سهل الهضم برای شیرخواران بیمار، هضم و جذب راحت تر چربی و پروتئین شیرمادر، ارضای غریزه مكیدن كودك، جذب بهتر آهن شیرمادر و... از دیگر مزایای آن است.
مزایای مربوط به مادر: تحقیقات مشخص كرده اند تغذیه انحصاری با شیرمادر فواید متعددی برای خود مادر در بردارد. در رابطه با برخی از این فواید دكتر رمضان خانی می گوید: تغذیه انحصاری و مكرر شیرخوار با شیر مادر منجر به پیشگیری از حاملگی زودرس، برگشت سریع تر رحم به حالت اولیه، كاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان و تخمدان، بهبود وضعیت روحی عاطفی مادر، برگشت سریع تر وزن مادر به حالت اولیه می شود.
مزایای اقتصادی – اجتماعی شیرمادر:بنابر اظهارات معاون بهداشتی دانشگاه شهید بهشتی فواید تغذیه با شیرمادر از جنبه های مختلف اجتماعی – اقتصادی شامل موارد زیر است:
۱ - كاهش هزینه ها به طوری كه تغذیه با شیرمادر موجب افزایش نیاز تغذیه مادر در دوران شیردهی می شود افزایشی كه به مراتب ارزان تر از هزینه خرید شیرخشك و غذاهای آماده ای است كه برای شیرخواران محروم از شیرمادر استفاده می شود. از سویی دیگر شیرمادر در مقایسه با سایر شیرها منجر به بیماری كمتر در كودكان می شود در نتیجه هزینه درمان كاهش پیدا می كند. و علاوه بر این در بیمارستان هایی كه هم اتاقی كودك و مادر رعایت می شود عفونت و همه گیر شدن بیماری كمتر اتفاق افتاده و در نتیجه مجدداً هزینه ها كاهش پیدا می كند.
۲ - تغذیه با شیرمادر علاوه بر كمك به رشد و تكامل كودك از خروج ارز به خارج از كشور جهت واردات شیرخشك جلوگیری می كند.
۳- تغذیه انحصاری با شیر مادر ارتباط مستقیم در كنترل جمعیت و تنظیم خانواده دارد بنابراین در صورت تغذیه شیرخواران با شیر مادر امكانات اقتصادی كمتری به این امر اختصاص داده می شود.
جنبه های ایمنی شیر مادر:سیستم ایمنی نوزادان در بدو تولد ضعیف است بنابراین مستعد عفونت های مختلف هستند اما شیر مادر به جهت دارا بودن اجزای فعال سیستم ایمنی در محافظت كودك نقشی مؤثر ایفا می كند از جمله ایمونوگلوبولین ها A، G و M.

●نحوه شیر دادن در شرایط خاص

تغذیه نوزاد از ساعات اولیه پس از تولد باید شروع شود و تعداد دفعات آن در طول شبانه روز براساس نیاز شیرخوار تنظیم شود چرا كه تعداد دفعات در نوزادان مختلف، متفاوت است. برخی شیرخواران تند و برخی شیرخواران كند تغذیه می كنند.
تغذیه با شیر مادر پس از عمل سزارین: در افراد سزارینی نوع ضد دردی كه مادر در طی عمل دریافت كرده است در زمان اولین تغذیه نوزاد با شیر مادر تأثیرگذار است. در این راستا بنابر اظهارات معاون بهداشتی دانشگاه شهید بهشتی در بی حسی نخاعی مادر می تواند با كمك كاركنان بیمارستان نوزادش را در اتاق ریكاوری شیر دهد اما در پی بیهوشی عمومی مادر با كمك اطرافیان یك یا دو ساعت پس از ماندن در اتاق ریكاوری می تواند شیردهی را آغاز كند. در سزارین مادر می تواند دراز كشیده در تخت به نوازد شیر دهد و یا در حالت نشسته روی تخت درحالی كه بالشی را با عنوان محافظ در پشت و بازوهایش قرار داده و یك بالش روی پاها كه نوزاد روی آن قرار می گیرد شیرخوار را تغذیه كند.
تغذیه در دوقلویی: در تغذیه با شیر مادر یكی از مسائل مهم، تغذیه در چند قلویی هاست. در تغذیه نوزادان دوقلو با شیر مادر رعایت نكاتی ضروری است ؛ تغذیه مناسب و متعادل مادر (حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ كالری اضافی)، تكرار و استمرار شیردهی، تغذیه دوقلوها به طور جداگانه در روزهای اول به دلیل سادگی این روش برای مادر هر چند كه در این حالت زمان شیردهی دو برابر می شود. در رابطه با سه قلویی ابتدا یك پستان برای هر بچه و سپس بچه سوم از هر دو پستان تغذیه شود اما همیشه یك نوزاد آخرین نفر نباشد، در صورتی كه با تمام تلاش ها شیر مادر كافی نباشد و نیاز به شیر كمكی باشد هر دو نوزاد تا حد امكان از شیر مادر تغذیه شوند آنگاه شیر كمكی با فنجان یا قاشق به هر دو نوزاد خورانده شود. در این مورد نباید یك نوزاد با شیرمادر و نوزاد دیگری با شیرخشك تغذیه شود.

●نوزادان كم وزن

نوزادان كم وزن اصولاً به صورت نارس متولد می شوند. در صورتی كه زنده متولد شوند برای ادامه حیات نیاز به تغذیه دارد. این كه چه نوع تغذیه ای برای آنها مناسب است باید گفته شود كه شیرمادر نوزاد نارس با شیرمادر نوزاد رسیده متفاوت است ولی با این وجود برای نوزادان نارس و كم وزن شیرمادر خود آن نوزاد مناسب تر است. چرا كه در شیر این مادران موادی وجود دارد كه برای سیستم بدنی نوزاد نارس متناسب است به عنوان مثال منیزیوم، آهن، چربی، پروتئین، شیرمادران نوزادان نارس بیشتر از شیر مادران نوزادان رسیده است.
چنانچه نوزادی با سن زیر ۳۴ هفته حاملگی متولد شود به دلیل عدم قدرت كافی نوزاد در مكیدن و عدم هماهنگی در عكس العمل های مكیدن و بلعیدن شیر مادر را می توان از طریق لوله داخل معده به نوزاد خوراند. اما چنانچه نوزاد بالای ۳۴ هفته حاملگی متولد شود مستقیماً می تواند از پستان مادر تغذیه شود و نیازی به استفاده از بطری نیست. در صورتی كه نوزاد زیر ۱۶۰۰ گرم وزن داشت باز هم از طریق لوله داخل معده شیر را دریافت می كند كه البته در این حالت ابتدا باید مادر شیر خود را دوشیده و در مدت حداكثر ۴۸ ساعت مصرف كند. و اما اگر وزن نوزاد ۱۶۰۰ گرم باشد با استفاده از فنجان تغذیه با شیر مادر انجام می شود و همچنین شیرخوار می تواند شیر را با مكیدن از پستان مادر دریافت كنند. كه البته در این حالت ابتدا نوزاد كم وزن مدت كوتاهی شیر می خورد سپس مدت طولانی استراحت كرده و مجدداً شیر می خورد. در این مورد مادر باید اجازه دهد نوزاد استراحت كرده و سپس شیرخوردن را از سر بگیرد.
بعد روانی تغذیه شیرمادر:  چسبیدن به آغوش و فیزیك مادر یك نیاز بنیادی بشر است، كه در ۵۰ سال اخیر مشخص شده است ارضاء این نیاز از همان دوران طفولیت منجر می شود كه فرد در بزرگسالی از لحاظ روانی به یك ثبات روانی رسیده و از آسیب های روانی مصون باشد تا جایی كه این افراد اضطراب های كمتری را تجربه می كنند و از لحاظ شخصیتی و روانی مقاوم تر هستند. شیرخوردن یكی از راه های مؤثر در ارضای این غریزه است.غریزه ای كه در صورت ارضا در دوران طفولیت منجر به این می شود كه ارتباطات عاطفی قوی بین مادر و فرزند شكل گیرد تا بدان جا كه حتی در بزرگسالی این ارتباط استحكام بیشتری پیدا خواهد كرد. همچنین این گروه از افراد در همه دوران زندگی احساس تنهایی كمتری داشته و مسائلی چون ترك والدین و سپردن به سرای سالمندان از سوی این خانواده ها كمتر اتفاق می افتد.  كودكانی كه سرد بزرگ شده و ارتباطات عاطفی كمتری بین آنها و مادر برقرار بوده در بزرگسالی این الگو را بر جنس موافق و مخالف تعمیم خواهند داد.و اما در پایان این گزارش موضوع مهم و قابل ذكر احساس آرامش مادر است كه به هنگام شیرخوردن نوزاد در وی ایجاد می شود.

مطلب از دوست گلم معصومه پاسا


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 13 آذر 1396 07:51 ب.ظ
از آنجا که مدیر این وب سایت در حال کار است، هیچ تردیدی در آن نیست
با توجه به ویژگی های آن، شناخته شده است.
جمعه 3 آذر 1396 04:45 ب.ظ
سلام، پس از خواندن این مقاله شگفت انگیز، من نیز خوشحالم که به اشتراک می گذارم
تجربه در اینجا با همکاران.
سه شنبه 30 آبان 1396 07:00 ب.ظ
من واقعا وبلاگ شما را دوست دارم.. رنگ های بسیار زیبا و
موضوع. آیا شما خودتان این وبسایت را طراحی کردید یا کسی را استخدام کردید که انجام دهید؟
آن را برای شما؟ Plz پاسخ به عنوان من به دنبال ایجاد وبلاگ خود من و مایل به پیدا کردن که در آن شما این را از.
متشکرم
شنبه 13 آبان 1396 08:36 ب.ظ
من این قطعه نوشتاری را به طور کامل با توجه به شباهت به آن خوانده ام
جدیدترین و پیشروترین فناوریها، این مقاله قابل توجه است.
سه شنبه 9 آبان 1396 04:42 ب.ظ
من همیشه برای مطالعه ی مقالات نوشتن در مقالات خبری مورد استفاده قرار گرفتم، اما اکنون به عنوان یک کاربر وب هستم
بنابراین از هم اکنون از شبکه برای مقالات استفاده می کنم، به لطف وب.
دوشنبه 20 شهریور 1396 03:58 ق.ظ
Hmm هر کس دیگری با مشکلی با تصاویر در بارگذاری این وبلاگ است؟
من سعی میکنم بفهمم مشکلش چی هست یا اینکه این وبلاگ هست.
هر گونه بازخوردی قابل تقدیر است.
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:47 ب.ظ
چه اطلاعاتی از عدم ابهام و حفظ
از دانش ارزشمند در مورد احساسات غیر منتظره.
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:19 ب.ظ
راه سرد! برخی از نکات بسیار معتبر! من از شما قدردانی میکنم که این نوشتن را به همراه بقیه سایت انجام دهید
واقعا خوب است
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:13 ب.ظ
امروز، در حالی که من در محل کار بودم، پسر عموی من iPad خود را به سرقت برده و برای دیدن آزمایش کرد
اگر می تواند 40 قطره پاییز بماند، فقط او می تواند باشد
یک احساس یوتیوب اپل من در حال حاضر نابود شده و او 83 نمایش دارد.
من می دانم این موضوع به طور کامل خاموش است اما من داشتم
برای به اشتراک گذاشتن آن با کسی
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:20 ب.ظ
روز خوب! این نوع از موضوع است، اما من نیاز به برخی از راهنمایی از
وبلاگ ایجاد شده آیا وبلاگ خود را راه اندازی کنید؟
من خیلی techincal نیست، اما من می توانم چیزهای بسیار سریع شکل بگیرد.
من فکر می کنم که خودم را تنظیم کنم اما مطمئن نیستم
کجا شروع شد آیا شما نکات یا پیشنهادات دارید؟

خیلی ممنون
دوشنبه 13 شهریور 1396 10:30 ب.ظ
سلام! این پست وبلاگ نمی تواند خیلی بهتر نوشته شود!
خواندن از طریق این پست به من همسایه قبلی من یادآوری می کند!

او به طور مداوم در مورد این مسائل را ادامه داد. من این پست را برای او ارسال خواهم کرد.

خیلی مطمئن است که او خواندن خوبی دارد. تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
دوشنبه 13 شهریور 1396 11:15 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You clearly know what youre talking about, why waste your
intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something
informative to read?
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:15 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my weblog thus
i came to “return the favor”.I am trying to find things
to improve my site!I suppose its ok to use a few of your
ideas!!
جمعه 16 تیر 1396 07:26 ب.ظ
You really make it seem really easy along with your presentation but I to find this matter to be actually one thing which
I feel I might never understand. It sort of feels too complicated and very vast for
me. I'm taking a look forward on your subsequent put up, I'll attempt
to get the grasp of it!
یکشنبه 4 تیر 1396 10:48 ق.ظ
Right here is the perfect webpage for anyone who really wants
to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard
to argue with you (not that I personally will need to?HaHa).
You certainly put a brand new spin on a subject which has been discussed for a long time.
Wonderful stuff, just great!
سه شنبه 2 خرداد 1396 06:45 ب.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to
this site before but after looking at many of
the articles I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely
pleased I found it and I'll be bookmarking it and checking back frequently!
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:31 ق.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا نه نشستن
درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن متاسفانه فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک خواهد را سادگی به پر همه کسانی معافیت.

در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد بدون شک تا پایان مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:02 ق.ظ
Hola! I've been reading your web site for some time now and
finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood
Tx! Just wanted to tell you keep up the excellent job!
جمعه 18 فروردین 1396 04:37 ب.ظ
Hi there to every one, the contents present at this site are in fact
remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


سلام دوستای خوبم
باتوجه به کمرنگ بودن رشته ی کودکیاری در بین رشته های دیگر و ادامه تحصیل آسان این رشته و کاربرد بسیار آن درجامعه من به پیشنهاد دبیر خوبم (خانم نوبهاری) این وبلاگ را ایجاد کردم.
امید وارم لحظات خوبی در وبلاگم داشته باشید.
خوشحال میشم با نظر و پیشنهادهاتون منو در کامل کردن وبلاگ یاری کنید!

*´*•.¸¸.•**´*•.¸¸.•**´*•.¸¸.•*

مدیر وبلاگ : shadi b
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگم چطور بود؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

کد هدایت به بالا


                    
 
 
 

پشتیبانی