در زنان به علت نزدیک بودن مقعد با فرج انواع میکروبهای مقعدی به آسانی در فرج نفوذ کرده و موجب عفونتهای رحمی و ادراری در زنها می شود.

- حاملگی و زایمان یک عامل مستعد کننده برای ابتلاء به عفونتهای رحمی است ( بخصوص اگر زایمان در شرایط غیربهداشتی انجام گرفته باشد.)


-قرصهای ضدبارداری دهانه رحم را در مقابل میکروبها نفوذناپذیر می سازند و در نتیجه نقش مهمی در پیشگیری از عفونتهای رحمی دارند.


- علاوه بر قرص ، استفاده از کاندوم نیز در پیشگیری از عفونتهای رحمی موثر است.


- پیشگیری از عفونتهای رحمی بسیار ساده بوده ولی در صورت ابتلاء رهایی از این عفونتها براحتی ممکن نیست.


با رعایت چند نکته ساده هیچگاه به عفونتهای رحمی دچار نمی شوید.این چند نکته عبارت است از:


1- هر روز لباس زیر خود را عوض کنید.


2- لباسهای زیر خود را جدا از سایر لباسها و جدا از لباسهای زیر دیگران بشوئید.


3-به هیچ وجه از لباس زیر دیگران حتی نزدیکان استفاده نکنید.


4- لباسهای زیر خود را حتما در آفتاب خشک کنید چرا که آفتاب بهترین ضدعفونی کننده است در صورت عدم امکان با اطوی داغ آنها را اطو کنید.


5- با دست کثیف طهارت نگیرید.


6-از طهارت با آبهای راکد و آلوده و همچنین از طهارت در توالتهای همگانی کثیف خودداری کنید.


7- بهنگام طهارت همیشه ابتدا فرج و سپس در آخر مقعد خود را بشوئید.


8- پس از طهارت همیشه خود را با دستمال تمیزی خشک کنید.


9- لازم است که علاوه بر زن ، شوهر نیز رعایت بهداشت شخصی را بنماید و بخصوص قبل از مقاربت خود را تمیز کند.


10-از حوله ، لنگ و وسایل حمام دیگران استفاده نکنید و وسایل حمام دیگران استفاده نکنید و وسایل حمام خود را پس از هر بار استحمام در آفتاب قرار دهید.


11- در استخر و حوضچه های عمومی احتیاط کرده و در حمامهای عمومی حتما محل نشستن خود را اول تمیز کنید کلا بهتر است مستقیما روی کف حمام ننشینید.


12- از نزدیکی بهنگام قاعدگی خودداری کنید ، زیر احتمال ابتلاء به عفونت رحمی در این زمان بیشتر است.


13- در طول دوران قاعدگی استحمام و شستشوی بدن بلا مانع است.


14-قبل و بعد از هر بار نزدیکی مثانه بایستی تخلیه و دستگاه تناسلی شستشو داده شود.


15-از مقاربت از راههای غیر معمول بخصوص مقعدی خودداری نمائید زیرا علاوه بر اینکه از نظر شرعی حرام می باشد ،احتمال انتقال عفونت ( هم به زن و هم به مرد) و صدمات جسمانی در آن بسیار بالاست.


16-با دیدن هر علامت غیر عادی مثل خارش ، سوزش ، دردهای زیر شکم ، ترشحات رحمی ( با رنگ و بوی غیرعادی) و درد و لکه بینی بهنگام نزدیکی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اجازه ندهید ناراحتی شما طولانی شود زیرا عفونت پیشرفت کرده و در بدن گسترش می یابد و در نتیجه درمان مشکلتر،طولانی تر و گرانتر می شود و حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی پیدا کنید.


17- از آنجا که بسیاری از عفونتهای رحمی پس از زایمان ، بعلت صدمات وارده به دهانه رحم ایجاد می شود ، هر خانم 40 روز پس از زایمان حتما باید برای معاینه داخلی و در صورت امکان انجام آزمایش پاپ اسمیر به پزشک مراجعه کند.


18-در صورت وجود عفونت در هر یک از زوجین ، بهتر است تا بهبودی کامل نزدیکی انجام نشود در صورتیکه اجتناب از نزدیکی ممکن نگردد ، برای جلوگیری از انتقال عفونت حتما از کاندوم استفاده شود.


19-پس از ازدواج ، هر سه سال یکبار جهت انجام آزمایش پاپ اسمیر ( آزمایش دهانه رحم ) به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمائید. این آزمایش جهت پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم انجام می شود.آزمایش پاپ اسمیر

در کلیه مراکز بهداشتی ، درمانی و پایگاههای بهداشت شهری به صورت رایگان انجام می شود.
این آزمایش جهت پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم انجام می شود.